Wystawa z okazji Święta Niepodległości

Na holu szkolnym możemy oglądać wystawę poświęconą 104 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W skład wystawy wchodzą stare meble, mundury, buty, które z pewnością pomogły nam przenieść się w klimat minionej epoki. Narodowe Święto Niepodległości obchodzone było w czasach II Rzeczypospolitej niezwykle uroczyście. Przez ulice miast przechodziły defilady paradnie ubranych wojsk, odbierane przez marszałka Józefa Piłsudskiego (uznawanego za ojca niepodległej Polski). W 1945 r. zostało jednak zastąpione innym świętem, obchodzonym 22 lipca w rocznicę ogłoszenia Manifestu PKWN, który praktycznie wprowadził ustrój komunistyczny w naszym kraju. W pierwotnym kształcie święto przywrócono dopiero po przemianach ustrojowych w 1989 r. 11 listopada, to dla wielu Polaków dzień zadumy nad historią i okazja do wyrażenia uczuć patriotycznych. Świadkowie defilad wojskowych wymachują flagami, zakładają kapelusze w barwach biało-czerwonych z napisem „Polska”, a dzieciom malują na twarzach małe flagi. Wielu katolików uczestniczy tego dnia w mszach za ojczyznę. Polacy próbują spędzić to święto także w sposób aktywny. Z roku na rok coraz większą popularność zyskują biegi rocznicowe, takie jak stołeczny Bieg Niepodległości, w którym bierze udział kilkanaście tysięcy uczestników.

Małgorzata Gołdon
Małgorzata Ciborowska
Jolanta Peciak


Kategoria - Informacje, Jolanta Peciak, Małgorzata Ciborowska, Małgorzata Gołdon.