Wizyta w Planetarium Wenus w Zielonej Górze

Czym jest ciemna materia? Dlaczego jej nie widać? I co ciemna materia ma wspólnego z językiem polskim? 18 marca 2023 roku w ramach zajęć kreatywnych z języka polskiego wybraliśmy się do Zielonej Góry do Planetarium Wenus, które jest częścią Centrum Nauki Keplera. Tam, na niezwykłym ekranie, składającym się z 16 milionów pikseli, które generuje osiem wysokiej klasy projektorów wideo, zobaczyliśmy film zatytułowany „Tajemnice ciemnej materii”.

Czy wiecie, że ciemna materia jest niewidoczna dla naszych oczu, mimo że jej masa jest większa od od sumy mas wszystkich planet, gwiazd, asteroid, komet itp.? Skąd więc wiemy, że ona istnieje? Dzięki grawitacji, a właściwie, dzięki jej efektom oddziaływania na gwiazdy i planety. Po prostu, planety poruszają się tak, jakby wokół nich było coś, czego nie widać. Niezwykłe, prawda?

Od najdawniejszych czasów wielkie odkrycia w dziedzinie nauk matematyczno-przyrodniczych miały wpływ na poetów i pisarzy. Odkrycie ciemnej materii także. Znajdźcie choć jedną książkę, w której mowa jest o ciemnej materii, a dostaniecie nagrodę.

Pozdrawiamy, Nadia, Karolina, Kornelia, Teresa i pan Artur Telwikas.

Kategoria - Artur Telwikas, Informacje.