Gdyby co dziesiąty mieszkaniec naszej planety
potrafił udzielać pierwszej pomocy,
rocznie ocaliłoby to milion ludzi.
W ramach Projektu Edukacyjnego „I ty możesz pomóc” w dniach 29-30-31 stycznia 2020 roku w naszej szkole zostały przeprowadzone warsztaty na temat podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy.
W spotkaniach wzięli udział uczniowie wszystkich klas I - III oraz nauczyciele.
Celem zajęć było nabycie wiedzy i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz postępowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.
Warsztaty poprowadziły studentki trzeciego roku pielęgniarstwa z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Głogowie Zuzanna Matczak i Alicja Paterek
Po krótkiej pogadance wstępnej, uczniowie dowiedzieli się, że pierwsza pomoc to zespół czynności wykonywanych w razie wypadku, urazu lub nagłego ataku choroby w celu ochrony życia lub zdrowia.
Dzieci poznały defibrylator AED czyli urządzenie skonstruowane dla osób bez wiedzy medycznej do udzielania pierwszej pomocy.
Dowiedziały się w jakich punktach naszego miasta będą mogły go znaleźć.
Pod okiem studentek na fantomach ćwiczyli: ocenę stanu poszkodowanego, umiejętność skutecznego wzywania pomocy, zastosowania pozycji bocznej bezpiecznej oraz postępowania przy zatrzymaniu oddechu i krążenia (resuscytacja krążeniowo – oddechowa -RKO). Swoją wiedzą mogą teraz podzielić się z innymi.
W efekcie uczniowie objęci powyższym szkoleniem już od najmłodszych lat oswajają się ze świadomością konieczności niesienia pomocy poszkodowanym.
Uczą się odpowiedniego zachowania w obliczu wypadku, potrafią wezwać prawidłowo pomoc przez telefon oraz wykonać najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej.
Dzięki powyższym zajęciom uczymy odpowiedzialności za siebie i innych. Uczymy, że nawet dziecko może zostać małym ratownikiem.