„Ocalić od zapomnienia …zabawy naszych Dziadków i Pradziadków”

Z okazji Dnia Babci i Dziadka, świetlica szkolna zorganizowała zajęcia dotyczące zabaw i gier, w które kiedyś grały nasze Babcie, Dziadkowie i Pradziadkowie. Dzieci z klasy Ia i IIIa oglądnęły prezentację multimedialną na temat form spędzania wolnego czasu, kiedy na świecie nie było komórek, tabletów i komputerów. Dzieciom trudno było sobie wyobrazić, że do zabawy wykorzystywana tylko rzeczy dostępne na podwórku, nie ze sklepu...że chodziło o dobrą, wspólną zabawę!

Dzieci przyznały, że niektóre wyliczanki, rymowanki, wierszyki, zabawy z piłką czy skakanie na skakance przetrwały do dziś. Inne były całkiem nowe, ale zabawne i proste do powtórzenia. Następnie wspólnie pobawiliśmy się w znaną zabawę „Mam chusteczkę haftowaną”, która wywoła sporo pozytywnych emocji.

Uczniowie mogli również obejrzeć wystawę zabawek przekazywanych z pokolenia na pokolenie (lalki, klocki, gry, samochodziki, mające ponad 30 lat). Były też ręcznie robione na szydełku ubranka dla lalek, przeplatane kolorowymi wstążkami.

Mamy nadzieję, że zachęciłyśmy dzieci do podpytania swoich dziadków i pradziadków o zabawy z tamtych lat, a może w niektórych domach kryją się gdzieś takie zabawki „z duszą”, o które warto zadbać i ocalić od zapomnienia?

Zajęcia przygotowały: Beata Musiał, Natalia Grochowska, Iwona Tworkowska, Danuta Pietruczak

Galeria zdjęć


Ocalić od zapomnienia ...zabawy naszych Dziadków i Pradziadków
Kategoria - Informacje, Świetlica.