Edukacja czytelnicza i medialna
Wszystko pozamykane, także biblioteki szkolne i publiczne, a nasze dzieci rozpiera energia. Jak efektywnie wykorzystać ten czas na rozwój intelektualny naszych pociech? A może warto zachęcić dzieci do czytania nie tylko lektur… Dajmy dzieciom przykład i sami sięgnijmy po książkę! Nasza szkolna biblioteka poleca strony internetowe, na których można znaleźć wiele ciekawych książek dostępnych bezpłatnie.
https://wolnelektury.pl/
Wolne Lektury to biblioteka internetowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele lektur szkolnych, czynna 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, której zasoby dostępne są całkowicie za darmo. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.
https://lektury.gov.pl/
Serwis zawiera obecnie 700 pozycji z listy lektur szkolnych wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki można pobierać przez Internet i słuchać ich wersji audio lub czytać w dowolnym momencie za pomocą wygodnej aplikacji mobilnej. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.
http://chmuraczytania.pl/
Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania. Na portalu wszystkie e-książki są bezpłatne. Każda e-książka zawiera opis, biogram z podobizną autora i indywidualnie zaprojektowaną okładkę. Technologia multimedialna daje książkom nowy wymiar wolności – uwalnia je od papieru i ograniczeń dystrybucyjnych. Szybują jak chmura. Chmura Czytania.
https://polona.pl
Największa w Polsce biblioteka cyfrowa, w której można skorzystać z zasobów znajdujących się w magazynach Biblioteki Narodowej. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. W każdej chwili masz dostęp do miniatur wszystkich stron dokumentu. Na pasku znajdziesz też swoje zakładki i notatki. W serwisie jest możliwość tworzenia własnej kolekcji. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.
http://www.publio.pl
Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. W większości są to lektury szkolne. Ebooki są dostępne w wielu formatach, a także można je słuchać w wersji audio. Każda pozycja zabiera opis oraz szczegółowe informacje.
https://stories.audible.com/discovery
Strona przeznaczona jest przede wszystkim dla tych czytelników, którzy chcą usprawnić swoje umiejętności posługiwania się językiem obcym. Na czas szkół firma Audible udostępniła bowiem szeroki wybór książek mówionych po angielsku, hiszpańsku, niemiecku, francusku, włosku i chińsku. Wśród zaproponowanych dzieł znalazły się najsłynniejsze książki dla dzieci, światowe bestsellery, baśnie i legendy, a także wiele więcej.
https://www.legimi.pl/czas-na-czytanie/
Serwis Legimi w ramach akcji #TerazCzasNaCzytania udostępnił możliwość pobrania ebooka lub audiobooka. Jedyne co trzeba zrobić to podać kod „czytamy” i wybrać za darmo książkę, która nas interesuje. Należy pamiętać, że książki wybieramy z ograniczonej listy, a nie całej oferty Legimi.
https://polska-poezja.pl/
Lubisz uczyć się wierszy na pamięć, a później je pięknie recytować? Chciałbyś wystartować w konkursie recytatorskim, a nie wiesz, który wiersz wybrać? Lubisz, jak ktoś czyta Ci wiersze? Ta strona jest dla Ciebie. Znajdziesz tu ponad 270 wierszy w interpretacji najlepszych polskich aktorów, m.in. Bożenę Adamek, Dorotę Godzic-Banaś, Tadeusza Ziębę i Sławomira Majewskiego. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Czternaście ciekawostek prosto od National Geographic
Co jest na szczycie piramidy? Czy kanarek zmienia kolor piór, jeśli zje czerwoną paprykę? Czy morze może być w kratkę? Kto ułamał brodę starożytnej egipskiej masce? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w powyższym filmiku prosto od National Geographic
https://www.youtube.com/watch?v=weaTEo83nBE
https://www.glosy-ptakow.pl
Jak śpiewa kos? Czy puszczyk zwyczajny ćwierka czy pohukuje? Czy dzięcioł tylko stuka? Tego wszystkiego dowiesz się ze strony internetowej „Głosy ptaków polskich”. Znajdziesz tam 281 ptasich głosów, które nasi skrzydlaci bracia wydają w różnych sytuacjach: wołania, ucieczki, proszenia czy podczas zwykłego śpiewu. Strona zawiera zakładki „Shop” (Sklep). Pamiętajcie, nie musicie nic kupować, możecie tylko słuchać. Gwarantujemy dobrą zabawę.
Nauczyciele biblioteki – mgr Lidia Wierzbicka, mgr Iwona Marciniak, mgr Kamila Karcz-Kwaśnik