
Po dziesięciu latach "dwójkę" przeniesiono do nowo-wybudowanego obiektu przy Alei Wolności 74. Nowy budynek wzniesiono ze środków Społecznego Funduszu Budowy Szkół i Internatów. Koszt budowy wyniósł 7,5 mln starych złotych.
Nowa "dwójka" była trzecią szkołą podstawową wybudowaną po wojnie w Głogowie (po SP-3 i SP-6). Drugiego września 1970 roku dokonano uroczystego otwarcia szkoły. Wzięły w nim udział władze miejskie i przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Zielonej Górze.
Naukę w nowej szkole rozpoczęło 1400 uczniów. Grono Nauczycielskie liczyło 46 osób (14 nauczycieli ze starej "dwójki", 10 ze Szkoły Podstawowej nr 6, pozostali doszli z innych szkół powiatu głogowskiego). Na czele rady pedagogicznej stanął Julian Szubert, który funkcję kierowniczą pełnił od 1967 roku.
Szkoła otrzymała imię Gwardii Ludowej, a patronat nad nią objęła Huta Miedzi "Głogów". W ramach patronatu huta miała zadbać o dofinansowywanie zakupu pomocy naukowych. Miała również wspomagać rozwój szkolnego życia kulturalnego. Na początku lat 80-tych zmienił się zakład opiekuńczy szkoły. Został nim Zakład Obrotu Artykułami Przemysłowymi i Spożywczymi.
Nowy budynek szkolny posiadał 18 sal lekcyjnych, 6 pracowni specjalistycznych, bibliotekę, świetlicę, stołówkę, salę gimnastyczną i dwa gabinety lekarskie. Budynek zaprojektowano na znacznie mniejszą ilość uczniów, dlatego nauka musiała odbywać się na 3 zmiany. Ostatnie lekcje kończyły się o godzinie 17.15.
Pomimo trudności lokalowych w pierwszym roku pracy w nowej szkole zadbano o szeroką ofertę zajęć pozalekcyjnych. Utworzono 11 kół zainteresowań: matematyczne, polonistyczne, języka rosyjskiego, historyczne, plastyczne, taneczne, młodych fizyków, biologiczne, gastronomiczne, radiotechników i miłośników książki. Niektóre z nich pracują do dzisiaj.
W ciągu lat działalności szkoły funkcjonowały także: kółko hafciarskie, techniczno-modelarskie, spółdzielnia uczniowska, a w roku szkolnym 1992/93 powstaje teatrzyk "Bajka". W szkole działały również organizacje młodzieżowe:
- Związek Harcerstwa Polskiego,
- Polski Czerwony Krzyż,
- Szkolna Kasa Oszczędności,
- Szkolny Klub Sportowy,
- Liga Ochrony Przyrody,
- Samorząd Szkolny.
- ślubowanie uczniów rozpoczynających naukę,
- uroczyste przyjęcie do biblioteki uczniów klas I,
- Dzień Samorządności,
- wybory samorządu szkolnego,
- turnieje rodzinne,
- konkursy mitologiczne dla uczniów klas V,
- Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich (obchodzony w kwietniu od 2002 roku).
Od stycznia 1999 roku, w związku z reformą edukacji "dwójka" stała się sześcioletnią szkoła podstawową. Z powodu niżu demograficznego znacznie zmniejszyła się ilość uczniów. W związku z tym można było dostosować pracownie do potrzeb współczesnej szkoły. W 2001 roku utworzono pracownię komputerową, a w grudniu 2005 roku, w ramach realizacji projektu "Pracownie komputerowe dla szkół" oddano do użytku nowoczesną pracownię multimedialną.