Dzień Górnika

W dniu 4 grudnia obchodzony jest w Polsce Dzień Górnika – tradycyjne święto górnicze, inaczej zwane Barbórką.

W naszej szkole obchodzone jest ono ze szczególnym pietyzmem, ponieważ mieszkamy w bliskim sąsiedztwie kilku kopalń rudy miedzi i wiele rodzin związanych jest z górnictwem.

My również chcieliśmy uczcić to wspaniałe święto, a przede wszystkim dowiedzieć się czegoś więcej na temat tej niebezpiecznej pracy, dlatego gościliśmy w naszej szkole Pana Bartosza Łuczyszyna.

Nasz gość omówił poszczególne elementy galowego stroju górniczego.  Dowiedzieliśmy się, że strój składa się z kurtki oraz spodni (dla kobiet przewidziano spódnicę) oraz czako (czapki). Na mundurze górnik przypina ordery i odznaczenia.

 W oparciu o ilustracje, prezentację skał i przykładowy strój roboczy górnika pracującego pod ziemią, pan Bartosz zapoznał uczniów z procesem technologicznym wydobycia rudy miedzi na terenie Oddziału Zakładów Górniczych „Polkowice - Sieroszowice”.  

Uzyskaliśmy również informacje, na temat szkół, jakie należy ukończyć, aby pracować w tym trudnym i odpowiedzialnym zawodzie. Wszyscy słuchaliśmy z zaciekawieniem.

Po zakończonej prezentacji mali artyści malowali górnika w stroju galowym. Wszystkie prace bardzo spodobały się zaproszonemu górnikowi.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie kl. 2c i 3a. Uczniowie podziękowali Panu Górnikowi za wizytę w szkole, a pan Bartosz zadowolony z zaproszenia poczęstował dzieciaki słodkościami.

Arlena Kiziak, Ewa WajsKategoria - Arlena Kiziak, Ewa Kuchaja, Informacje.