Andrzejki klasy 8c

Zwyczaj wróżenia w Andrzeja, który przywędrował do Polski w XVI w. związany był z przedchrześcijańskimi obchodami jesienno- zimowymi ku czci zmarłych. Wierzono, że błąkające się w długie jesienne wieczory dusze mogą zwykłym nieśmiertelnikom uchylić rąbek tajemnicy związany z ich przyszłością.
W kościele katolickim dzień św. Andrzeja zamyka rok kościelny, a zaraz po nim następuje adwent - czas pokory, postu i modlitwy w oczekiwaniu na narodzenie Syna Bożego.
Początkowo do wróżb dopuszczane były tylko panny, które wierzyły, że wróżąc sobie w ten wieczór poznają swoje dalsze losy i zapewnią sobie pomyślność w miłości. Obecnie również mężczyźni korzystają z możliwości wspólnej zabawy. Klasa 8c postanowiła uczcić ten dzień organizując klasowe wróżby andrzejkowe.

Izabela Nieżurawska

Kategoria - Informacje, Izabela Nieżurawska.